Teplo a pohoda domova jsou jedním z hlavních lákadel, které nás táhnou domů – tam kde to máme rádi a kde jsme sami sebou. A jistě mi dáte za pravdu, že teplo sálající z praskajícího dřeva nemůže nikdy plně vynahradit vlažný radiátor. Sálavá kachlová kamna jsou tím nejlepším řešením pro ty, kteří hledají nejstarší a nejosvědčenější způsob vytápění svého bytu nebo domu. Kamna se hodí do všech trvale obývaných domů a chalup pro dlouhou dobu akumulace (až celý den).
V dnešní době, kdy stále rostou ceny energií, se opět dřevo stává nejdostupnějším a nejlevnějším prostředkem pro vytápění. V kachlových kamnech je spotřeba při vytápění dřevem velmi nízká při vysoké účinnosti.
Základním principem akumulačních kamen (většinou kachlových kamen) je dlouhý interval přikládání. Nejobvyklejší kamna se staví s intervalem akumulace 12hodin. Velké keramické plochy pláště předávají teplo sálavým způsobem, který se dá nejlépe přirovnat ke slunečnímu záření. Teplo šířící se rovnoměrně po celé místnosti neprohřívá pouze vzduch ale přímo předměty a osoby, čímž vytváří ideální tepelnou pohodu – tzn. stejná teplota u stropu i u podlahy vytápěného prostoru. Dalo by se říct, že takovéto teplo je téměř nevyvětratelné. Povrchová teplota kachlových kamen se pohybuje v rozmezí 50 až 120 °C v závislosti na druhu obestavby. U takovýchto teplot nedochází k vysoušení vzduchu a přepalování prachových částic jako u konvekčních topidel.