Hypokaustní systém- vrchol kamnářského řemesla
Slovo „hypokauston“ pochází z řečtiny a znamená topení zdola. Dnes nejvíce připomíná podlahové topení svou velkou plochou. Tímto způsobem vytápěli Řekové své proslavené lázně. V podlaze byly dutiny, jimiž uzavřeně proudil horký vzduch, který prohříval podlahu a sálal vzhůru do prostoru. Systém se během tisíciletí dostal postupně i do Evropy a dnes dobývá moderní stavitelství podle požadavku ecodesignu.
Jak hypokaustní vytápění funguje
Princip hypokaustního topení spočívá v rozložení tepla na velkou plochu, ze které se šíří pozvolným sáláním. Sálavé teplo není žadná novinka dnešní doby, nýbrž několika tisíci lety ověřený systém vytápění prostor. Dnešní hypokaut, jak se říká v kamnařině, přidává k této ověřené technice moderní materiály a technologie. Používá principu cirkulace vzduchu v uzavřeném prostoru, s jehož pomocí se dají vytápět nejen velké prostory ale i celá patra domu a sousedící místnosti. Samozřejmostí je také vytápění dlouhých lavic a ležení (za pecí).
Vhodnost hypokaustového vytápění.
Při vhodném návrhu hypokaustu v kombinaci s elektronikou, která řídí proces spalování na základě optimálního množství přívodu spalovacího vzduchu, se razantně snižuje množství spotřebovaného dřeva. Zpravidla se do kamen přikládá 1/1/0,5 (dvakrát plná dávka paliva po hodině a pak půl dávky paliva po další hodině) a následně se kamna nechávají vyhasnout. Obestavba pak postupně uvolňuje akumulované teplo, a to po dobu 6 až 24 hodin v závislosti na velikosti a akumulačním materiálu. Akumulační sálavé vytápění je tou nejlepší volbou do moderních domů, jak zděných tak i dřevostaveb, které mají samy o sobě nízkou tepelnou setrvačnost s nízkou schopností akumulace.
Jak hypokaustový systém vypadá?
Vzhled obestavby má téměř neomezené možnosti a záleží zde hlavně na přáních budoucího majitele. Pokud se rozhodnete pro topení hypokaustním systémem, jistojistě se z něj stane dominanta vašeho domu. Finální výsledek může vypadat jako klasická kachlová kamna našich babiček nebo naprosto moderní kamna s použitím velkoformátových kachlí, až po nejrůznější druhy moderních omítek a kamenných obkladů.
Požadavky stavby na hypokaust?
Výpočet množství akumulačního materiálu a celou stavbu je pak jednoznačně vhodné svěřit zkušenému kamnáři, který nejen ví, jak na to, ale použije i správné materiály. Váha kamen se může blížit i hmotnosti 1000 kg na 1 m². Systém dlouhodobě pracuje s vysokými teplotami (uvnitř obestavby cca 300°C) a je proto nutné používat jen materiály k tomu určené, a to od krbové vložky po finální omítku. Norma nám stanoví, že konstrukční prvky domu nesmí být zatíženy vyšší teplotou než 85°C, proto je kladen důraz na správné izolování obestavby v místě kontaktu s domem.